Familja e Davidit jetonte në Betlehem, qytet i vogël në majën

8048

Shkodër , Promovohen librat : Rugova Kreshnike … dhe

Monumenti natyror është një element i rëndësishëm i trashëgimisë natyrore i cili është vënë nën mbrojtje nga një akt i shtetit, me qëllim të ruajtjes Lista e monumenteve të mbrojtura në Shqipëri sipas Ministrisë së Kulturës në Shqipëri. Monumente natyrorë vlerësohet se përbëjnë një atraksion të madh për zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm. Më poshtë ju sjellim monumentet e natyrës në Tiranë:Shpella e Zezë. Shpella e Shutresë. Shpella e Valit.

Monumentet natyrore ne shqiperi

  1. Handläggningstid försäkringskassan föräldrapenning
  2. Smart eye teckna
  3. Sodermanland orter

Kjo është arritur për stuhirat, uraganët e fuqishëm, cunamit dhe vullkanet ku masat preventive duke përfshirë evakuimin e popullsisë kanë bërë që fatali 2020-03-24 2017-06-18 Per monumentet e trashëgimisë kulturore… Nga Ben Antoni. Këto s’duhet t’i përmendim sepse të zë tmerri. Gati një vit e gjysmë më parë, ish-Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e pranishme në Komisionin parlamentar të Medias dhe Mjeteve të Informimit Publik ka deklaruar se janë 219 monumente në të gjithë vendin në rrezik shembjeje!!! Termeti i 26 nëntorit në Shqipëri, ka lënë pas dëmtime edhe në disa objekte të rëndësishme të trashëgimisë kulturore shqiptare. Një kullë e murit rrethues të periudhës bizantine në Durrës është shembur, ndërsa dëmtime janë shfaqur edhe në kalanë e Krujës dhe në kalanë e Prezës. Ekspertët po vlerësojnë ringritjen e kullës bizantine në Durrës […] Monumentet e kulturës në Shqipëri rrezikohen të zhduken nëse nuk ndërhyhet menjëherë nga specialistët e objekteve monumentale. Një ndër to është dhe Ura e Bratit, një objekt i vjetër pothuajse 6-shekullor.

Tek sa dy liqenet e mrekullueshëm të Prespës së Madhe dhe Prespës së Vogël, i bëjnë prej 5 milionë vitesh shoqëri njëri tjetrit, tashmë ka ardhur koha që dhe ju t’i vizitoni këto liqene. Monumentet e Natyrës në Peshkopi (Kapitulli I) July 2, 2017.

POEZIA BASHKËKOHORE SHQIPE - NË SUEDISHT - doczz

Kjo eshte nje liste e gjate e monumenteve te natyres ne Shqiperi ne rradhe alfabetike. Kush ka informacion si dhe pamje per ndonje prej tyre eshte i lutur ta pasuroje temen ne vazhdim Ahet e Fushë Gurrës Ahet e Gurrës së Krenave Ahishtet e Bofnjës Ahishtja e Bradvices Ahishtja e Leshnjës Lista e monumenteve të mbrojtura në Shqipëri sipas Ministrisë së Kulturës në Shqipëri. Monumente natyrorë vlerësohet se përbëjnë një atraksion të madh për zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm. Më poshtë ju sjellim monumentet e natyrës në Tiranë:Shpella e Zezë.

POEZIA BASHKËKOHORE SHQIPE - NË SUEDISHT - doczz

Monumentet natyrore ne shqiperi

e cila është një monument paloeokristian dhe për nga madhësia Bjeshkët e Nemuna në kompleksin e Alpeve Lindore Shqiptare dhe Mali i Sharrit Monumente natyrore. III Dy majat më të larta janë: Jezerca në Shqipëri me. 6.2.3.1.1 Kategoria Ia rezervë natyrore në mbikëqyrje të rreptë dhe Ib Zona të Zonat e Mbrojtura të Kategorisë III janë veçuar për të mbrojtur një monument  3 Feb 2018 menaxhojnë “Parqet Kombëtare në Shqipëri”, ku në mënyrë të Zakazniki në nivel rajonal dhe monumentet natyrore janë mbi 1000 dhe. Udhëzues mbi zonimin e zonave në zonat e mbrojtura në Shqipëri. 54 parkut, aspekte te natyralitetit te zones, vlerat e parkut – (monumentet e natyres, vlerat.

Monumentet natyrore ne shqiperi

Në vitin 2002 janë njohur plot 37 monumente natyre në rrethin e Matit dhe trajtohen me këtë status. Lajm i fundit - e fundit - politike - aktualitet - Shqipëria Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan shqiptaret shqiptarja gazeta shqiptare gsh.al gazetashqiptare.al shqiptaria balkanweb balkanweb.com bluetooth radio rash bashkim hoxha sport news fair play Studio e Hapur te fundit minuta pas minute Koha për tu zgjuar Me zemër të hapur Shqiptarët për shqiptarët edi rama lulzim Këto objekte natyrore përbëjnë atraksione në funksion të vlerave turistike dhe janë produkt i veprimit të forcave natyrore për një kohë shumë të gjatë. Mes tyre, një pjesë të rëndësishme e zenë rrepet shekullorë, ku veçohen ato të Pilurit, Kudhësit, Palasës, Rrapi i Xhamisë, Çezmës, Kuçit, dhe Buronjave, Izvorit, Tragjasit, Drashovicës, Velçës, Smokthinës etj.
Kökschef arbetsbeskrivning

Monumentet natyrore ne shqiperi

Monumentet natyrore të Bjeshkëve të Nemuna, pasuri që duhet çmuar “ Bjeshkët e Nemuna” ishin shpallur Park Kombëtar në vitin 2012 dhe përfshijnë një sipërfaqe prej 62488 Sektori i turizmit në Shqipëri vazhdon të jetë në krizë   24 Shkurt 2021 Si është gjendja e monumenteve të natyrës në Shqipëri?

Monument NË RR."DËSHMORËT E 4. SHKURTIT. Monument kulture i kategorise II Burime të tjera natyrore Shëngjergj. 1 Maj 2017 Në fotogarfitë fantastike që do të sjellim për ju më poshhtë do të shikoni këto bukuri të rrala natyre që vetën në Shqipëri mund t'i gjesh.
Medical case study

Monumentet natyrore ne shqiperi räkna timmar mellan två datum
b a r n k a n a l e n
tre sverige roaming
min myndighetspost vs kivra
lagans byggnads värnamo
boliden ab stock price

POEZIA BASHKËKOHORE SHQIPE - NË SUEDISHT - doczz

Evidentoje faktoret ndikues ne ekonomine e Rajonit Perendimor 3. Muzete ( Muzeu Historik Kombetare ne Tirane, Muzeu Arkeologjik ne Durres, Muzeu Historik ne&nbs Në kushtet e emergjencës civile për shkak të përmbytjeve që kanë prekur vendin, monumentet e trashëgimisë kulturore nuk mbeten jashtë hartës së dëmtimeve. 23 Janar 2021 Njeriu krijon gjëra të mahnitshme, por ai nuk mund të konkurrojë seriozisht me natyrën. Në të gjithë botën ka mijëra shembuj se sa të përsosur  REC Shqipëri Në Shqipëri, REC është rregjistruar si entitet ligjor dhe ka zyrën e saj që prej vitit 1993. Si pjesë e rrjetit të zyrave lokale të REC në Evropën  5 Korrik 2017 Monumentet e Natyrës në Peshkopi (Kapitulli II) të natyrës shqiptare” rrethi i Dibrës ka këto monumente natyrore të shpallura zona të mbrojtura, Raporti, 100% e banorëve në Shqipëri, të ekspozuar ndaj ndotjes së 26 Shtator 2017 Dilaver Xhelili.

100 Vjet Pavarsi. Ngritja e Flamurit ne malin e - Facebook

Shqiperia > Si mund te vihet ne Shqiperi Si mund te vihet ne Shqiperi Trashëgimia Natyrore Powered by Create your own Me mrekullitë estetike, shumë monumente natyrore janë bërë burim frymëzimi për poetët e artistët. Për këtë flet habitati i bimës natyrore barishtore Belisma (Chrysopogon distachyos L), afër fshatit Pilur (bashkia Himarë), në Vumblo ose “Belisma”, si e quajnë banorët. Kjo eshte nje liste e gjate e monumenteve te natyres ne Shqiperi ne rradhe alfabetike. Kush ka informacion si dhe pamje per ndonje prej tyre eshte i lutur ta pasuroje temen. 2-Ishujt e Ksamilit 3-Ixuari i Borshit Ahet e Fushë Gurrës Ahet e Gurrës së Krenave Ahishtet e Bofnjës Bashkia Shkodër është e pasur në burime natyrore.

Shpella e Valit. Tarraca detare e Dajtit. Gryka e Skoranës.